Police.

Miasto pomorskie w aglomeracji szczecińskiej.

Pierwsza wzmianka o mieście dotyczy 1260 r. i od razu nadania praw miejskich. Sześćdziesiąt jeden lat później jednak odebrano przywileje miejskie grodowi z powodu zbyt szybkiego rozwoju i zagrażaniu Szczecinowi. Gród został włączony w granice Szczecina. Wszystko to działo się w niezależnym Księstwie Pomorskim. W 1390 r. Pomorze Zachodnie stało się na krótko lennem Królestwa Polskiego. W 1630 r. Pomorze Zachodnie staje się lennem szwedzkim. Wtedy Police wychodzą ze Szczecina. W 1719 r. miejscowość trafia do księstwa szczecińskiego, Księstwa Pomorskiego, Królestwa Prus. W 1808 r. gród odzyskuje prawa miejskie. W 1816 r. następuje reforma i miejscowość trafia do powiatu Randow, rejencji szczecińskiej, prowincji Pomorze, Królestwa Prus. Od 1871 r. powiat Randow należy do rejencji szczecińskiej, prowincji Pomorze, Królestwa Prus, Cesarstwa Niemieckiego. Od 1918 r. w miejsce okrojonego cesarstwa powstaje Rzesza Niemiecka. Na czas II wojny światowej Polce znów włączono w skład Szczecina.

W latach 1945 – 46 miasto znajdowało się pod okupacją specjalną wojsk radzieckich. Była to wraz z północną częścią Szczecina enklawa radziecka na terenie PRL. Powodem tego było demontowanie i wywożenie do ZSRR jednej z fabryk. Pod koniec września 1946 r. miasto trafia do powiatu i województwa szczecińskiego. W 1975 r. powiaty zostają zlikwidowane. W 1999 r. Police jako stolica powiatu trafiają do województwa zachodniopomorskiego.

Geograficznie miasto leży w ujściu Odry. Leży w niedalekiej odległości od Niemiec. Jest to jedyne polskie miasto leżący w całości na zachodnim brzegu Odry.

Miasto jest znane z rozgrywek sportów zespołowych. Drużyna Chemik Police występuje w licznych rozgrywkach, a obecnie drużyna siatkarek dominuje w polskiej lidzie od kilku lat.

Komunikacyjnie miasto leży w aglomeracji szczecińskiej. Powoduje to, że komunikacją zajmuje się tutaj Szczecińsko-Polickie Przesiębiorstwo Komunikacyjne w systemie szczecińskiej komunikacji miejskiej. Od 2002 r. miasto nie posiada pasażerskiej komunikacji kolejowej. Miasto nie posiada też dworca PKS.

Mimo wszystko warto odwiedzić Police.

Leave a comment